Opel Silindir Bloğu

opel çıkma silindir kapağı

Motorun gövdesini oluşturan esas parçadır. İçerisinde krank,silindirler, yağ pompası, kam mili gibi parçalarla beraber yakıt sistemi parçaları, distribütör, yağ filtresi, şarj dinamosu ve marş motoru gibi parçalar bulunur ve bunlara yataklık eder. Motor kulakları kullanılarak şasiye bağlanır.

Opel Meriva Karter

Kater Koruma Kapağı

Silindir bloğunun alt bölümünün tamamını kapatarak motoru koruyan parçadır. Motor yağına depoluk eder. Altta yağ boşaltma tapası bulunur. Supap (külbütör) Kapağı: Su bap mekanizmasını ve motoru toz, su ve pisliklerden korur. Motor yağı, üzerindeki yağ kapağından konulur.

Opel Antara Defransiyel

Antara Defransiyel

Defransiyel her iki aks ile aynı anda çalışırken aksların farklı hızda dönmelerini sağlayarak dönüşlerde kolaylık sağlar. Araç virajı dönerken, dairesel yol takip eder ve bir yay çizer. İşte bu yayı çizerken dışta kalan tekerlekler çapı daha geniş bir daire yayı çizeceğinden dıştakilerin daha hızlı dönmesini sağlar.

Opel ABS

Opel Astra ABS beyni

ABS genel olarak, kaygan zeminlerde ani ve kontrollü bir şekilde durmayı sağlayan fren sistemine verilen isimdir. Islak ve kaygan bir zeminde acemi bir sürücü eğer aracında ABS sistemi varsa, ABS olmayan usta bir sürücüye göre çok daha kolay ve kısa mesafede durabilir.          

Opel Çıkma Eksoz

Opel Vectra Eksoz

Kullandığımız milyonlarca araç Dünyada ve ülkemizde hava kirliliğinin ana kaynaklarından birini oluşturmaktadır. Özellikle büyük ve kalabalık şehirlerde, egsoz gazları yaşam kalitesini düşürmektedir. Bu problemi azaltmak 1975 yılından itibaren katalitik konverterler kullanılmaya başlanmıştır.

Opel Debriyaj Seti

Opel Orjinal Debriyaj Seti

Döner haldeki bir parçanın hareketini aynı eksen üzerinde bulunan diğer bir parçaya iletmek veya durdurmak amacıyla kullanılan tertibata debriyaj adı verilir. Motordan vites kutusuna hareket iletimini sağlar ve istendiği zaman, motor çalışmasına devam ettiği halde, bu hareket iletimini durdurur.